Traktör Filtreleri

Traktör Filtreleri genellikle kırsal alanlarda yük taşımacılığı veya tarla işleri için tercih edilen traktörler, bu amaç doğrultusunda geliştirilmiştir. Yoğun kullanımlarından ötürü bakımlarının da sık sık yapılması gerekmektedir. Traktörün bakımı yapılırken ise mutlaka kontrol edilmesi gereken en önemli aksan filtrelerdir. Traktör filtreleri temizlenmeli ve gerekiyorsa yenilenmelidir. Bu sayede traktörün çalışmasını sağlayan motor, yakıt deposu ve diğer hidrolik aksanlar daha verimli bir şekilde çalışacaktır. Üstelik filtre bakımı sayesinde güvenli bir kullanım sağlanacaktır. Uzun vadede meydana gelmesi muhtemel sorunların önüne geçilmiş olacaktır.

 

Traktör Filtreleri Nelerdir?

 

Traktör filtresi hemen hepsine aracın ön bölümünden ulaşabilmek mümkündür. Bazı filtre parçaları kolayca değiştirilebilir ancak yakıt gibi değiştirilme süreci ciddi riskler taşıyan parçaların değişiminin alanında eğitimli teknik personel tarafından yapılması gerekir.

 

  • Traktör hava filtresi – Motorun içerisine nüfuz eden havanın, motorun içerisindeki yanma odalarına iletilmesini sağlayan hava filtreleri, motora zarar verebilecek partikülleri havadan arındırarak motora gönderir. Bu sayede motor en verimli bir şekilde çalışır ve motorun ömrü de uzamış olur.
  • Traktör yakıt filtresi – Bu filtre aynı zamanda mazot filtresi olarak ifade edilir. Yakıt filtresinin temel görevi mazotta biriken zararlı partiküllerin ayrıştırılmasıdır. Bu sayede yakıtın kirli olmasından kaynaklı uzun vadede motorun zarar görmesinin önüne geçilir.
  • Traktör yağ filtresi – Traktörün en önemli filtre ekipmanlarının başında yağ filtresi gelmektedir. Bilindiği gibi motor aksanının çalışabilmesinde yağa ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak yağın gerekli filtrasyon işleminden geçmesi de gerekli ve önemlidir. Nitekim yağ içerisinde motora zarar vermesi muhtemel partiküllerin olması büyük bir ihtimaldir. İşte yağ filtresi bu zararlı bileşenleri filtrelemektedir.

 

Traktörde ayrıca; şanzuman filtresi, Traktör kabin filtresi ve Traktör hidrolik filtresi de bulunur.

traktör filtreleri

Traktör Filtreleri Değişimi

 

Traktör filtreleri değişimi işlemi için gerekli filtrelerin kontrolleri yapılmalı ve ihtiyaç duyuluyorsa yenisi edinilerek değiştirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Filtre değişimi aşamasında herhangi bir soruna sebebiyet verilmemesi açısından alanında uzman bir teknik personelin bu işlemi gerçekleştirmesi önem arz eder.

 

İhtiyaç duyulan traktör filtreleri temin edilmesi için iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Aracın uzun süreli, her koşulda daha az yakıt tüketimi ile daha yüksek performans sunması filtre değişimi ile mümkün olacaktır.

 

Yorum yapın

Call Now ButtonHemen Arayın