Hepa Filtre

Hepa filtre havadaki partikülleri 0,3 mikrona kadar yakalayabilme hassasiyetine sahiptir. Bu nedenden dolayı havayı filtrelemek konusunda oldukça başarılı bir havalandırma filtresi sistemidir. Hava içerisine karışmış olan her türlü yabancı ve zararlı partikülü arındırabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenden dolayı klima santral filtresi olarak da kullanılmaktadır. Bu partiküller arasında; toz, polen, bakteri gibi çeşitli maddeleri sıralandırabiliriz. Gözle görülmeyen partikülleri arındırır, havanın kalitesinin yükselmesi için hepa filtreleri gereklidir. Bu aynı zamanda insan sağlığı açısından da önem teşkil eder. Herhangi bir kapalı alanın hava kalitesinin iyileştirilmesi, sağlıklı olması ve kalabilmesi açısından hepa filtreleri önem teşkil eder.

 

Hepa Filtreleri Kullanım Alanları

 

Sağlıklı ve temiz havanın elde edilmesinin amaçlandığı tüm alanlarda klima santral filtreleri olarak da kullanılabilmektedir. Bu doğrultuda başlıca kullanım alanları olarak; hastaneler, ilaç sanayide, nükleer teknik faaliyet alanları, kreş, fabrika gibi alanları sıralandırabiliriz.

 

Hepa filtreler genellikle havanın %85’ini arındırma özelliğine sahiptirler. Hepa filtrenin bir gelişmişi olan ulpa filtre ise %99 oranında arındırma özelliğine sahiptir.

 

Çalışma mantığı oldukça basittir. Havayı toplamda dört farklı süzgeçten geçirir. Bu süzme işlemi neticesinde hava içerisindeki zararlı partiküllerin arındırılması gerçekleşir. Bu dört aşama; Ataletsel Hareket, Difüzyon, Kesişme veya Süzme şeklinde ifade edilebilir. Bu dört katmanın amacı esasında söz konusu tozların yapısındaki farklılıklardan kaynaklıdır. Burada amaç birinci ya da ikinci katmanı geçen toz türlerinin üçüncü veya dördüncü katmanda filtrelenmesidir.

hepa filtre

Hepa Filtre Değişimi

 

Hepa filtre kullan at ve temizlenebilen olmak üzere iki çeşit üretilir. Her hepa filtresinin geliştirilmesinde aynı teknoloji kullanılmamaktadır. Bazı filtre üreticileri birden fazla teknolojiyi kullanırlar. Bu sayede partiküllerin arındırılmasında daha etkin bir filtre modeli ortaya koyarlar. Bununla birlikte çalışma sistemi genellikle aynı olan hepa filtreleri kapalı alana kolayca entegre edilebilirler.

 

Daha önceden edinilen hepa filtrelerin yoğun kullanımı, uzun süreli kullanımı gibi nedenlerden dolayı işlevselliklerini yitirmiş olmaları büyük bir ihtimal dahilindedir. Bu aşamada yapılması gereken ise hepa filtreleri değiştirme işlemidir. İhtiyaç duyduğunuz hepa filtreleri ve bu filtrelerin bir üst modeli olan ulpa filtreler için bizlerle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Sizlere tüm aşamada destek vermeye hazırız.

 

Yorum yapın

Call Now ButtonHemen Arayın