Klima Santral Filtreleri

Klima santral filtreleri , söz konusu iklimlendirme olunca klima sistemlerinin verimli çalışması da önemli bir konu olmaktadır. Bir klima sisteminin verimli çalışabilmesi için ise  klima santral filtreleri önemli bir ihtiyaçtır.

 

Klima santralleri akıllı mekanizmaya sahiptir ve havayı istenilen kriterlerde şartlandırarak ortama sunarlar. Ancak bu işlemin neticesinin olumlu sonuçlanabilmesi için havanın arındırılmış olması önemlidir. Bu hem daha kaliteli bir havanın elde edilmesi hem de klimanın tam verimli çalışabilmesi açısından önemlidir. İşte tam da bu aşamada ihtiyaç duyulan ekipmanı klima santral filtreleri  ve havalandırma filtresi olarak adlandırıyoruz.

klima santral filtreleri

Filtrelerin bir çok çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler, bir çok sektörde kullanılmaktadır. Filtreleme ekipmanları çeşitlidir ancak temel görevleri aynıdır. Her bir  klima santral filtreleri temel görevi ayrıştırma yapmaktır. Bu görevi yerine getirebilmesi için özel malzemeden geliştirilirler. Bu bağlamda klima santrali filtreleri çeşitleri başlıca aşağıdaki gibi ifade edilebilir,

Klima Santral Filtreleri Çeşidi ;

  • Ön filtreler – Klima santrallerinin ön panelinde ihtiyaç duyulan filtreler genel olarak ön filtreler ve panel filtre olarak tanımlanır. Bu filtrelerin malzeme ve filtrasyon aşamaları değişkenlik gösterebilmektedir. Ön filtreler genel olarak G4 sınıfına dahildir ve bu sınıfa dahil olması dolayısıyla da standart olarak; kaba toz ve lifleri tutma özelliğindedir. Genel görünüm itibariyle zikzaklı bir yapıdadır. Bu sayede tem verimlilik elde edilebilmektedir.
  • Torba filtreler – Klima santrallerinde kullanılan torba filtre genellikle sentetik malzemeden imal edilirler. Bu filtreler F5 – F6 – F7 – F9 sınıflarında imal edilebilmektedir. Bu doğrultuda yüksek toz tutma özelliğine sahip olmaları özelliğine sahiptirler.
  • Kompakt filtreler – Özellikle de düşük mikro oranlardaki zararlı partiküllerin hapsedilmesinde kompakt filtre önemlidir. Bu filtreler f6 – f7 – f9 filtre sınıfına dahildir. Hassas projelerde tercih edilen bir filtre sistemidir. Ayrıca bir diğer önemli özelliği de bakım gerektirmemesi, nemli ortamda da tam verimli çalışabilmesi ve oldukça sağlam malzeme yapısına sahip olmasıdır.
  • Hepa filtreler – Oldukça hassas bir filtre türü olan hepa filtre temizliğin ön planda olduğu kapalı alanlarda tercih edilirler.

 

Sıralandırdığımız bu başlıca klima santral filtreleri dışında proje bazlı özel imalat kaset filtre ve cam elyaf filtre de imal edilebilmektedir.

 

Yorum yapın

Call Now ButtonHemen Arayın