Havalandırma Filtreleri

Havalandırma filtreleri hava içerisinde bulunan zararlı partiküllerin ayrıştırılmasını sağlar. Oldukça hassastır ve birçok alanda kullanılmaktadır.

 

Kullanım alanına göre farklı havalandırma filtresi çeşitleri bulunmaktadır.

Hepa Filtre

 

Hepa; “High Efficiency Particulate Arresting” yani; yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı anlamındadır. Bu filtreler kısaca hepa filtre olarak ifade edilir.

Temel özellikleri;

 

  • 0,3 mikrona kadar partikülleri %85 ve üzeri oranda havadan arındırabilirler
  • Bakım gerektirmiyor olmaları en önemli özelliklerinden birisidir
  • Kullanım ömrü (genellikle min 6 ay, max 12 aydır) dolduğunda değiştirilmesi gerekir

 

Bazı ortamlarda ise hepa filtrenin daha hassas olanı ulpa filtre tercih edilmektedir. Özellik bakımından hepa filtre ile aynıdır ancak arındırma oranı ise %99,999’dır.

 

Oldukça güvenli, kolay kullanılabilir ve yüksek performanslı olmalarından dolayı özellikle de temizliğin ön planda tutulduğu ameliyathane gibi alanlarda tercih edilmektedir.

havalandırma filtreleri

Torba Filtre

 

Torba filtre olarak tanımlanan filtre sisteminin en önemli özelliği kapasitesinin oldukça yüksek olmasıdır. Standart olarak 500 mm ve 600 mm derinliklerinde ancak özel talep edilmesi durumunda özel derinlik ve ebatlarda da imal edilirler.

 

Kaset Filtre

 

Kaset , panel filtre olarak da bilinen bu filtrasyon sistemi, özel bir ham elyaf harmanından imal edilmektedir. Oldukça dayanıklı malzeme yapısına sahip olması ile ön plana çıkmaktadır. Öyle ki filtre çevresinde koruma kafesi bulunmaktadır. Bu sayede filtrenin olası darbelerden korunmasını sağlar.

 

Kaset filtreler; G2 (EU2) – G3 (EU3) – G4(EU4) – F5 (EU5) sınıfına dahildir.

 

Aktif Karbon Filtre

 

Aktif karbon filtrasyonu gaz moleküllerini yakalar ve hapseder. Bu filtrenin yüzeyinde milyonlarca ufak gözenek bulunmaktadır. Özellikle de zehirli gazların, sağlığa zarar vermesi muhtemel kötü kokuların filtrasyonunun gerçekleştirilmesinde en iyi seçenektir. Ortam havasının kirliliğine bağlı olarak aktif karbon filtrenin ortalama 6 ayda 1 değiştirilmesi gerekli olabilmektedir.

 

Yağ Tutucu Metal Filtre

 

Genellikle endüstriyel mutfak alanlarında beklentileri karşılayan yağ tutucu metal filtre, hava içerisindeki yağı filtreme görevini yerine getirmektedir.

 

Lif Tutucu Metal Filtre

 

Temizliğin son derece ön planda olduğu alanlarda tercih edilir. Klima santral filtreleri arasındadır ve menfez olarak kullanılır. Klima santral filtresi olarak, kanalına gidebilecek toz ve partikülleri arındırır.

 

Yorum yapın

Call Now ButtonHemen Arayın