Otobüs Filtreleri

Otobüs bakımının yapılması gerektiğinde en önemli konu filtreler olmaktadır. Otobüsün farklı mekanik kısımlarında yer alan farklı otobüs filtreleri yer almaktadır. Bu filtrelerin düzenli olarak bakımının yapılması ve hatta yenilenmesi gerekmektedir. Nitekim otobüslerde filtre yenileme işlemi sadece otobüsün çalışma performansını iyileştirmekle kalmayacak aynı zamanda daha güvenli bir sürüş deneyimi sağlayacaktır.

 

Otobüs Filtreleri Çeşitleri

 

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi otobüsün mekanik aksanının çalışmasını sağlayan birden falza filtre var ve bu filtreler zaten standart bir aracın mekaniğinde yer almaktadır.

 

Buna göre başlıca otobüs filtresi çeşitleri aşağıdaki gibi ifade edilebilir;

 

  • Otobüs yağ filtresi – Bu filtre ekipmanı, motor yağının zararlı partiküllerden ayrıştırılmasını sağlar. Bu sayede motor verimli bir şekilde çalışır ve uzun ömürlü olur.
  • Otobüs yakıt filtresi – Mazot filtresi olarak da bilinen bu filtre yakıtın daha tasarruflu olması açısından önem arz eder. Nitekim ihtiyaç duyulan filtrenin zamanla filtrasyon görevini yerine getirmemesi durumunda normalden çok daha fazla yakıt tüketimi meydana gelir ki bu da ciddi anlamda bütçeye zarar verir.
  • Otobüs kabin filtresi – Yılda bir defa değiştirilmesi gereken kabin filtresi, dış ortamda bulunan havanın filtreden geçirilerek, araba içindeki insanlar için temiz hava sunulmasını sağlamaktadır.
  • Hidrolik filtreleri – Hidrolik aksanın çalışmasında gerekli olan yağın filtre edilmesini sağlayan ekipmandır. Bu sayede hidrolik ekipmanlar sorunsuz bir şekilde çalışır.
  • Otobüs hava filtresi – Havayı ayrıştıran filtredir ve dışarıdaki havada bulunan zararlı maddelerin havadan ayrıştırılarak araç motoruna ulaştırılmasını sağlar.

otobüs filtreleri

Genellikle bu filtrelerin ideal değişim süresi yılda 1 defadır ancak yoğun kullanıma ve araç modeline göre farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden üretici firma teknik servis ile iletişime geçilerek kesin bilgi almak gerekebilir.

 

Yakıt Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

 

Yoğun kullanım neticesinde verimliliği düşen bir filtrenin yenilenmesi önemlidir. Bu yüzden araç sürücülerinin bizzat ya da teknik servis ile iletişime geçerek aracın filtre bakım ve kontrolünü yaptırması, gerekli olması durumunda da yenilemesi gerekmektedir.

 

Otobüs filtreleri aynı zamanda toplu ulaşım aracı filtreleri olarak da ifade edilmektedir. Bu genel bir tanımdır ayrıca otobüs filtrelerinin bir çoğu aynı zamanda tır ve benzeri ağır ve geniş araçlarda da kullanılabilen standartlara sahiptir.

 

Yorum yapın

Call Now ButtonHemen Arayın